TASARIM BİENALİ

2. İstanbul Tasarım Bienali 1 Kasım’da Galata Rum İköğretim Okulunda sergilenmeye başladı. Bienal Fransız şair, yazar Paul Valery’nin “gelecek artık eskisi gibi değil” sözü üzerinden, bizi nasıl bir geleceğin beklediği üzerine deneysel ve vizyoner projelerden oluşuyor. Küratörlüğünü Zoe Ryan’nın üstlendiği bienale 800’ün üzerinde eser başvuru yapmiş. Bunlardan 53 tanesi şu an sergilenmekte. Bienal yayın, kişisel, kaynaklar, norm ve standartlar, toplumsal ilişkiler olmak üzere 5 bölümden oluşuyor.

Aşkın Resmini Beyan Etmek

Kişisel bölümde yer alan bu iş sevdiğim işlerden birisi oldu Haelo’nun aşk manifestosuna göre; birbirini seven iki insan karşılıklı oturtularak, bakışlarını göz takip yazılımı ile takip edip , bakışlarının dağılımının bir portresi çıkarılmış.

33

Bu portrelerin üç boyutlu bir modellemesi yapılmış. Hatta bu modeller yıldönümü hediyeleri olarak da kullanılıyor. Kağıt (ilk yıldönümü), söğüt (dokuzuncu), gümüş(yirmibeş).. gibi. Çok anlamlı ve güzel geldi bu tasarım.

Peki ya Güzellik

23

Peçetelere, kitap ayıraçlarına, posterlere basıldığı için bienalin medya  kampanyasında da yer almış. Genel olarak güzellik sizin için nedir’i sorguluyor.

Kadıköy’den Bul, Kadıköy’de Buluştur

Benim için bienaldeki en şaşırtıcı işlerden birisiydi. Tasarım Atolyesi Kadıköy işbirliği ile geri dönüşüm malzemeleri  kullanarak yeni ürünler ortaya çıkarmışlar.

2

En ilginci de rögar kapaklarından Bisiklet Park-Kamusal Çekmece projesi. Heryerde olmasını hayal ettiğim çok güzel bir fikir olmuş.

No 41Spor Bilgisayarı

Untitled

Masada bir bilgisayar, klavyesi ise masanın etrafına yerleştirilmiş kum torbaları. Yazıyı bu kum torbalarına vurarak yazıyorsunuz. Ofiste uzun süre çalışanların hareketsizliğini azaltarak, beyinleri ve vücutlarını aynı anda çalıştırma olanağı sunuyor. Spor yapma vakti ile çalışma saatlerini arasındaki çizgiyi kaldırıyor. Bu arada bu harfleri sizde kullanarak ekrana yazılar yazabiliyorsunuz. Hem yaratıcı, hem eğlenceli bir iş olmuş.

Bu sene de gerçekten etkili, güzel, ilginç bir çok tasarım vardı. Geçen seneden farkli olarak bu sene bienale giriş ücretsiz  (belli saatlerde ücretle rehberli turlarda var). Daha burada bahsedemeyeceğim kadar fazla tasarımı, 14 Aralık tarihine kadar devam edecek bienalde görebilirsiniz. Ayrıca hemen hemen her gün için de tasarım ve tematik rotalar, çocuk gençlik atölyeleri, söyleşiler var. Bunlar ile ilgili bilgileri de bienal ile ilgili bienal alanında satılan kitapçıkta bulabilirsiniz.

– Şeyda Alan

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *